Oči Tvár

Vačky pod očami. Takto sa tohto problému zbavíte raz a navždy

Opuchnuté viečka a vačky pod očami sú najhoršou nočnou morou – kričia do sveta, že máme naozaj veľmi zlý deň, vážne problémy alebo sme mali bezsennú či ťažkú noc. Toto si vo všeobecnosti pomyslí väčšina ľudí, ktorí uvidia osobu s opuchmi a tmavými kruhmi pod očami. Príčiny týchto nedostatkov však môžu byť úplne iné ako je stresujúca osobná situácia. Čo spôsobuje vznik vačkov pod očami? Ako sa ich zbaviť raz a navždy? Pokračujte v čítaní a naučte sa triky pre dobre odpočinutú tvár.

Čo sú to vačky pod očami?

Vačky pod očami – to je v krátkosti časté pomenovanie kožného ochorenia, ktoré môžeme popísať ako veľmi neatraktívny opuch postihujúci spodné očné viečko a najbližšiu oblasť pod ním. Tento opuch spôsobuje lymfa, ktorá sa uloží v tkanive pod očami a neodteká ďalej.

Samozrejme, že je viac dôvodov vzniku vačkov pod očami, ktoré sa objavia na vašej tvári, ako len jeden a vôbec nemusia súvisieť so stresom alebo ťažkou nocou. V skutočnosti sú tieto dva faktory najčastejšou príčinou tmavých kruhov, nie opuchov. Opuchy vznikajú v dôsledku ukladania toxínov v lymfatických cievach a cirkulácia je z tohto dôvodu spomalená.

Vačky pod očami – príčiny

Zoznam príčin vačkov pod očami je pekne dlhý a rozmanitý. Len sa pozrite:

 • sedací životný štýl a nedostatok fyzickej aktivity,
 • zlé stravovacie návyky a nezdravá strava,
 • príliš veľa soli,
 • príliš veľa alkoholu a kávy,
 • fajčenie cigariet,
 • nesprávne produkty na starostlivosť o pokožku (napr. príliš ťažké lebo príliš intenzívne),
 • príliš invazívne odstraňovanie make-upu,
 • nedostatok hĺbkového čistenia pleti (napr. spánok so zvyškom make-upu).

Ako sa zbaviť vačkov pod očami?

Ak sú vačky pod očami spôsobené nedostatkom spánku, tak asi nemusíme hovoriť, že najlepšie urobíte, keď si doprajete dobrý nočný odpočinok. Takto sa ich našťastie jednoducho zbavíte. Keď opuchy spôsobujú iné faktory ako ponocovanie, tak sú veci trochu komplikovanejšie.

V prvom rade eliminujte všetky pleťové produkty, ktoré môžu mať negatívny vplyv na oblasť okolo očí a spôsobujú nazbieranie lymfy v tkanive. Vymeňte ich za jemné kozmetické prípravky, najlepšie za gély alebo výživné séra. Ďalším dobrým riešením je siahnuť po dobre vstrebateľnom prírodnom oleji alebo extrakte z kávových zŕn, ktorý stimuluje cirkuláciu a predchádza lymfostáze. Ďalšie zaujímavé látky sú: extrakt z pagaštanu, ginkgo biloba, skorocel kopijovitý a zelená káva a uhorka. Extrakty z týchto rastlín podporujú prietok lymfy.

Rýchly spôsob, ako odstrániť opuchy

Ak musíte so svojimi vačkami pod očami urobiť niečo rýchlo, tak vyskúšajte starý známy trik, ktorý vám pomôže zbaviť sa tejto kožnej nedokonalosti. A tento trik sú plátky uhorky. Vložte ich do chladničky, aby vychladli, čím neskôr dosiahnete lepšie účinky. Dobrou správou je, že uhorka si neporadí len s lymfostázou, ale tiež zosvetlí tmavé kruhy, ak nejaké máte.

Ďalším osvedčeným trikom sú čajové vrecúška – buď od zeleného alebo bieleho čaju. Zalejte si dve vrecúška a nechajte ich vychladnúť v chladničke. Takéto studené si priložte na oči a nechajte ich niekoľko minút kúzelne pôsobiť.

Posledným nápadom je jade roller – masážny valček na tvár s jadeitom, ktorý je ľahko dostupným a cenovo prijateľným doplnkom v starostlivosti o pleť. Jadeit je kameň, ktorý ostáva chladným dosť dlho a po masáži touto pomôckou získate hladkú pleť bez známok opuchov.

Vačky pod očami – ako im predísť

Je možné predísť vzniku vačkov pod očami? Stavte sa, že áno, existujú nejaké osvedčené a jednoduché triky! Tu sú niektoré z nich:

 1. Snažte sa vždy dopriať si nerušený nočný spánok. Spánok má trvať aspoň 7 hodín.
 2. Je dobré si uvedomiť, že pozitívny vplyv na váš vzhľad a zdravie má aj krátke oddychovanie a relaxácia.
 3. Pite veľa minerálnej vody a bylinkových čajov. Týmto jednoduchým spôsobom pomôžete svojmu telu odstrániť toxíny.
 4. Hoci to môže byť dosť náročné, skúste obmedziť používanie stimulantov a drog.
 5. Znížte príjem slaných jedál.
 6. Pri odstraňovaní make-upu buďte k svojej pokožke jemní.
 7. Na starostlivosť o pleť si vyberte také produkty, ktoré sa hodia na typ vašej pokožky a adresujú jej aktuálne potreby. Tiež sa snažte nájsť kozmetiku, ktorá obsahuje aspoň jeden z extraktov zo zoznamu vyššie.
 8. Kúpte si jade roller a používajte ho na masáž pokožky okolo očí.