Tvár

Prírodné oleje na tvár. Ako zladiť olej k určitému typu pokožky a jej potrebám?

Trend prirodzenej starostlivosti o vlasy o pleť trvá, rovnako ako argument za oleje. Môžete ich použiť na starostlivosť o pleť? Podporovatelia to potvrdzujú bez akýchkoľvek ďalších otázok. Oponenti tvrdia, že oleje upchávajú pokožku. V skutočnosti, tajomstvo na získanie najlepších možných výsledkov vďaka olejom spočíva v ich správnom prispôsobení typu pleti.

Vlastnosti prírodných olejov sú známe už celé stáročia. V minulosti nebolo známe, za čo vďačíme upokojujúce alebo anti-akné účinky niektorých olejov. Dnes vieme, aké látky obsahujú, takže sa môžeme ponoriť do ich vlastností. Ale to nie je všetko! Je to zloženie olejov, ktoré určuje, ktorá pokožka bude mať z nich úžitok.

Už nebudete musieť váhať, ktorý olej si vybrať – odpoveď je uvedená nižšie. Len nezabudnite na najdôležitejší princíp: vyberajte si iba prírodné oleje, bez prísad, bez konzervačných látok, uložené v tmavých sklenených fľašiach. Väčšina hotových zmesí na tvárový olej zvyčajne obsahuje látky, na ktoré môže pokožka reagovať scitlivením.

Ako fungujú tvárové oleje?

Dobre zvolený olej je prírodná kozmetika ideálna pre našu pokožku. Vek alebo typ pleti nie je podstatný, pretože medzi stovkami olejov extrahovaných z rôznych rastlín umožňujú každému nájsť si niečo pre seba. Je to zdroj najlepších živín – vitamínov, minerálov, esenciálnych mastných kyselín a antioxidantov. Pravidelné olejovanie pokožky prináša mnoho výhod, pretože oleje:

 • posilňujú prirodzenú hydro-lipidovú bariéru, t.j. zabránia strate vlhkosti;
 • chránia pred škodlivými vonkajšími faktormi, ako sú slnko, toxíny;
 • obnovujú žiarivosť pokožky, hodvábnu jemnosť, hladkosť a pevnosť;
 • fungujú antisepticky a redukujú zápal, ktorý pomáha napr. liečiť akné;
 • oneskorujú proces starnutia a vznik vrások.

Vďaka tomu, že oleje sa starajú o hydratáciu a vyživujú pokožku, riešia mnohé problémy – minimalizujú suchosť a svrbenie, odstraňujú suchú pokožku, znižujú zafarbenie, pripravujú pokožku na make-up atď.

Starostlivosť o pleť olejmi – princípy

Predtým, než siahneme po oleji na tvár, zistime, či nám tento spôsob starostlivosti vyhovuje. Na dosiahnutie zamýšľaných výsledkov je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel. Prírodné oleje fungujú najlepšie len vtedy, ak sa používajú určitým spôsobom.

 1. Pred spaním si aplikujte pleťové oleje, aby sa mohli počas spánku absorbovať hlbšie.
 2. Ak chcete urýchliť vstrebávanie olejov, vťukajte ich konečkmi prstov do pokožky.
 3. Stačí len niekoľko kvapiek prírodného oleja na vyživenie, vyhladenie a regeneráciu vašej pleti.
 4. Počas dňa nepoužívajte oleje s fotosenzibilizačnými vlastnosťami.
 5. Tvárové oleje môžu byť použité samostatne alebo ako prídavok napr.

Pokiaľ ide o aplikáciu olejov na pokožku, rovnako ako v prípade olejovania vlasov, je dôležité, aby ste produkt prispôsobili individuálnym potrebám. Tentokrát nie sme vedení pórovitosťou, ale typom pleti. Faktory, ako je to, či je koža mastná alebo či má nejaké problémy, budú určujúce. Ak sa pýtate, ktorý olej si vybraž, najprv identifikujte typ vašej pleti a pozrite sa na nasledujúci zoznam.

 • Oleje pre suchú pokožku
  Väčšinu príznakov dehydratácie kože možno minimalizovať použitím správneho oleja. Oleje, ako je kokosový (s konzistenciou masla), passiflora (určite najľahší), arganový olej, jojobový olej, slnečnicový olej (kozmetický, nie na kuchynské účely) alebo olivový olej budú ideálne pre potreby suchej pokožky.
 • Oleje pre zrelú pleť
  Potreby zrelej pleti, s prvými vráskami, stratou pevnosti a pružnosti, najlepšie zodpovedá olejom s vysokým obsahom vitamínu E. Je to prírodný antioxidant a poskytuje vlastnosti proti starnutiu. Ktoré oleje na tvár by sme mali použiť, keď máme problém s predčasnými príznakmi starnutia? Vyskúšajte šípkový, alebo arganový olej.
 • Oleje na mastnú pleť
  Znie to neuveriteľne, ale rastlinné oleje môžu svojou povahou minimalizovať mastnotu pokožky. Vyvažujú fungovanie mazových žliaz a znižujú vylučovanie mazu. Stačí si len uvedomiť, že olej na problémovej tvári, ako je akné alebo seborey má veľmi ľahkú konzistenciu. Nebude upchávať póry. Medzi odporúčané oleje patria: kaméliový olej, jojobový olej, alebo tea tree olej.
 • Oleje pre citlivú pokožku
  Jednou z vlastností citlivej pokožky je, že môže reagovať podráždením na množstvo látok. Výber olejov by v tomto prípade mal byť naozaj dobre premyslený. Musia byť nielen ľahké, ale mať aj jemný účinok a upokojovať podráždenie. Vhodné tvárové oleje, v tomto prípade, zahŕňajú olej z pupalky obyčajnej, olej z prvosienky, alebo olej ylang-ylang.

Budú oleje na tvár stačiť?

Nie nevyhnutne. Látky obsiahnuté v olejoch nie sú jediné, ktoré naša pokožka potrebuje. Okrem zmäkčovadiel alebo zložiek, ktoré zabraňujú strate vody, potrebujú aj zvlhčovadlá – zložky, ktoré dodávajú vodu do každej bunky. Vhodnou starostlivosťou je používanie olejov v sprievode iných kozmetických prípravkov: krémov, sér, masiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *