Tvár

Ako správne čistiť pokožku?

Žľazy umiestnené v pokožke produkujú maz a pot. Aby pokožka fungovala správne, výsledná vrstva mazu, ktorá navyše akumuluje znečisťujúce látky a baktérie z prostredia, by sa mala pravidelne čistiť. Ako si správne čistiť tvár a prečo by sa to malo robiť? Aká kozmetika je určená na čistenie tváre a aké sú domáce metódy na čistenie pokožky tváre?

Prečo by ste si mali čistiť svoju tvár?

Dôležité je pravidelné čistenie pokožky tváre, pretože:

 • umožňuje vyčistiť póry pokožky;
 • umožňuje udržanie správnej hodnoty pH pokožky;
 • zabezpečuje správne fungovanie hydro-lipidovej vrstvy;
 • zlepšuje regeneračnú schopnosť pokožky;
 • pripravuje pokožku na ďalšie ošetrenia.

Ako správne čistiť pokožku tváre?

Zdravú pokožku tváre je potrebné čistiť dvakrát denne: ráno a večer. Výber kozmetiky a metód by sa mal prispôsobiť typu pokožky. Riadneho čistenie pokožky tváre by sa malo vykonávať podľa schémy: odstraňovanie make-upu – čistenie – tónovanie.

 • Odstránenie make-upu
  Po prvé, musíte sa zbaviť kozmetiky, ktorú ste nosili celý deň na tvári, očných viečkach, riasach a perách. Aby sa tento proces urýchlil, je dobré stlačiť vatový tampón namočený v micelárnej vode proti oblasti pokožky, z ktorej chcete make-up odstrániť. Týmto spôsobom sa pokožka rýchlo a bezpečne očistí, a bez rizika podráždenia alebo poškodenia rias.
 • Čistenie
  Odstránenie make-upu pripravuje pokožku na ďalší krok v starostlivosti o pleť, a tým je čistenie. Na tento účel môžete použiť čistiacu penu alebo čistiaci gél na tvár.
 • Tónovanie
  Tento krok vyžaduje použitie toneru a je zameraný na obnovenie správnej úrovne pH pokožky.

Kozmetika na čistenie tváre

Pri výbere správnych čistiacich prostriedkov by ste sa mali riadiť typom vašej pleti. Ak je vaša pokožka citlivá, jemná a zrelá, látky bohaté na lipidy budú fungovať najlepšie. Dobrým riešením bude čistiace mlieko, ktoré nevyžaduje oplachovanie vodou. S cieľom čistiť mastnú, kombinovanú a aknóznu, či čiernu náchylnú pokožku stojí za to siahnuť po géle, pene, alebo inom prípravku s ľahkou a jasnou konzistenciou. V prípade normálnej pokožky budú užitočné jemné prípravky s ľahkým vzorcom; príliš ťažká kozmetika určená pre citlivú pokožku alebo na seboroickä pokožke môže zhoršiť stav normálnej pokožky.

Kozmetika na čistenie tváre by mala obsahovať zmäkčovadlá, látky, ktoré sú určené na ochranu hydro-lipidovej vrstvy pokožky a na zabránenie nadmernej strate vlhkosti. Poškodenie hydrolipidovej vrstvy sa prejavuje pocitom tesnosti a pálenia pokožky po očistení. Babassu olej (Attalea speciosa) môžete pridať do niektorých čistiacich gélov, ktoré vďaka obsahu nasýtených mastných kyselín podporujú hydro-lipidovú vrstvu pokožky.

Kefka na tvár

Pre správne čistenie tváre stojí za to použiť jemnú čistiacu kefu; ktoré niektoré kozmetické výrobky majú zabudovanú do obalu. Najlepšie kefky na tvár sú vyrobené z jemných silikónových materiálov. Kefka na čistenie tváre umožňuje dôkladné čistenie pleti, ktoré sa nedá prirovnať čisteniu len samotnými prstami.

Kefka na čistenie tváre nielen zefektívňuje čistenie, ale aj:

 • dodáva formu peelingu, vďaka ktorej zlepšuje mikrocirkuláciu pokožky;
 • čistí póry a odstraňuje nečistoty zo všetkých dutín kože;
 • vyhladzuje povrch pokožky.

Čo nepoužívať na čistenie tváre?

Pokožka tváre by sa nemala čistiť nevhodnou kozmetikou obsahujúcou nasledujúce zložky:

 • mydlo,
 • alkohol,
 • nadmerné množstvo čistiacich prostriedkov,
 • zvlhčujúce látky, ktoré na povrchu pokožky zanechávajú lepkavý film.

Mydlo, alkohol a čistiace prostriedky majú negatívny vplyv na hydro-lipidovú vrstvu pokožky. Olejové látky, ktoré zostávajú na pokožke však môžu prispieť k upchaniu pórov. Okrem toho znižujú účinnosť iných kozmetických ošetrení tým, že zabraňujú prenikaniu kondicionérov do pokožky.

Domáce spôsoby čistenia pleti

Hoci kozmetický trh ponúka širokú škálu produktov, stále existuje množstvo priaznivcov osvedčených domácich metód. Ich najväčším prínosom je úplne prírodné zloženie. Domáce prípravky na čistenie tváre zahŕňajú najmä peelingy a masky.

Domáce spôsoby čistenia tváre – recepty

 • Recept na domáci kávový peeling
  Domáci kávový peeling stimuluje krvný obeh a vyhladzuje povrch pokožky. Na prípravu si pripravte 2 polievkové lyžice olivového oleja, 2 lyžičky vyvarenej kávy, lyžičku medu a mletej škorice.
 • Recept na domácu čistiacu masku s jablkom
  Osviežujúca domáca čistiaca maska ​​s jablkami čistí póry a posilňuje kapiláry pokožky. Na jej prípravu stačí zmiešať veľké strúhané kyslé jablko, lyžicu olivového oleja a lyžičku tvarohu. Maska by sa mala aplikovať na vyčistenú tvár a po 15 minútach zmyť vlažnou vodou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *